CLT I KONSTRUKCJE MASYWNE

CLT I KONSTRUKCJE MASYWNE: KIEDY DREWNO SPOTYKA SIĘ Z TECHNOLOGIĄ

W ostatnich latach w wielu częściach świata rozpowszechniane są liczne techniki konstrukcyjne, w których zakłada się stosowanie wielkowymiarowych elementów konstrukcyjnych.


Ta filozofia budowlana znana jest pod nazwą Mass Timber Building i zakłada stosowanie
materiałów na bazie drewna charakteryzujących się szczególnymi osiągami, w tym:
- Drewno klejone;
- CLT: drewno klejone krzyżowo;
- LVL: Laminated Veneer Lumber;
- NLT: Nailed Laminated Timber.

W ramach Mass Timber Building znajduje się CLT, czyli coraz bardziej popularny materiał, dzięki wielu korzyściom jakie niesie jego stosowanie.

CLT: KLEJNOT W KORONIE MASS TIMBER BUILDING

Skrót CLT w języku angielskim oznacza „Cross Laminated Timber”, czyli drewno klejone krzyżowo.

Jest to innowacyjny materiał konstrukcyjny, który należy do rodziny „drewna inżynieryjnego”: składa się z drewna klejonego rozłożonego w krzyżowych warstwach, zazwyczaj w nieparzystej liczbie, klejonego pod ciśnieniem, aby stworzyć jeden drewniany element o wyjątkowych możliwościach obciążenia we wszystkich kierunkach.

W ostatnich latach jest on coraz częściej stosowany, właśnie z uwagi na liczne korzyści, które oferuje: od szybkości wykonania do dokładności na etapie szacowania kosztów, od znakomitej charakterystyki energetycznej do doskonałych właściwości użytkowych na wypadek zjawisk sejsmicznych, nie wspominając o aspekcie zrównoważonego rozwoju i mniejszym wpływie drewna na środowisko naturalne w porównaniu z innymi materiałami konstrukcyjnymi. Z tych i innych powodów w budownictwie coraz częściej wybiera się drewno.

WZNOSI CIĘ I POPRAWIA ŚWIAT

NATURA DOKONUJE NIEZWYKŁYCH RZECZY.

Na przykład może stworzyć lasy, w których drzewa osiągają wysokość równą ponad 40-piętrowym wieżowcom.
W pogoni za naturą, człowiekowi udało się stworzyć drewniane budowle, które w większości przypadków nie przekraczały wysokości 4 pięter. Dzięki odkryciu CLT, dzisiaj można budować drewniane wieżowce o wysokości, co najmniej 30 pięter!

Nietrudno zrozumieć, dlaczego jest to dobra wiadomość: w najbliższych latach świat będzie świadkiem coraz większej urbanizacji a budowanie z drewna zamiast stali i betonu oznacza generowanie mniejszej emisji CO2 podczas produkcji i utylizacji tych materiałów. Podobnie, coraz gęstsza zabudowa mieszkalna z drewna w naszym krajobrazie miejskim skutkuje większym wchłanianiem CO2 przez drewno. 
Ponadto, świat, w którym jest więcej drewnianych domów, jest lepszym światem do życia.

MATERIAŁY I WIEDZA POZWALAJĄCE POSKROMIĆ ZJAWISKA NATURALNE

W szczególności skoncentrowaliśmy się na zmniejszeniu podatności drewnianych budynków na wstrząsy sejsmiczne, analizując zachowanie tradycyjnych metalowych połączeń, które są w nich wykorzystywane.
Wstrząsy ziemi uznawane są za najbardziej niszczące zjawiska naturalne.
Nie można im zapobiec ani ich przewidzieć, zatem jedyną możliwością zmniejszenia katastrofalnych skutków jest podjęcie działań w zakresie konstrukcji, odpowiednio je projektując.
 
Dlatego uruchomiliśmy projekt Seismic Rev, unikat wśród prywatnych przedsiębiorstw: aby ocenić różne sztywności systemów mocujących doświadczalnie określono parametr (Kser), który umożliwia ocenę odkształcenia konstrukcji i bardziej świadome projektowanie.
Projekt ten niesie konkretne korzyści dla projektanta: do jego dyspozycji są parametry doświadczalne, które mówią zarówno o sztywności (Kser), jak i wytrzymałości, może ocenić odkształcenia budynku w zależności od sztywności (Kser) elementów połączeniowych oraz może zaprojektować konstrukcję bezpieczną pod względem sejsmicznym, ponieważ ma wiedzę na temat rozpraszania energii każdego z naszych łączników pod wpływem obciążeń cyklicznych i dynamicznych.
A bezpieczniejszy projekt budynku przekłada się na spokojny sen jego mieszkańców.

U BOKU PRODUCENTÓW CLT

ABY ROZWINĄĆ BRANŻĘ 

Już od dłuższego czasu współpracujemy z różnymi producentami paneli z CLT, aby opracować i przygotować nowe rozwiązania, które będą w stanie wznieść na najwyższy poziom właściwości użytkowe połączenia drewna i mocowania.

Ta aktywna wymiana myśli między Rothoblaas a producentami doprowadziła już do opracowania innowacyjnych rozwiązań dla branży Mass Timber Building, w tym m. in. XYLOFON, SHARP METAL i SPIDER.
Wiele lat temu wzięliśmy w dłoń CLT i już go nie wypuściliśmy: chcemy mieć wpływ na rozwój tej branży, rozpowszechniając opisany system konstrukcyjny, który uważamy za jeden z najlepszych i - z całą pewnością - najbardziej odpowiadający wyzwaniom, które stawiają przed nami czasy, w których żyjemy.

ROTHOBLAAS TO SYNONIM STAŁEJ INNOWACJI

KOMPLETNY PRODUKT MIX: JEDNA ODPOWIEDŹ NA TWOJE POTRZEBY

Nasza oferta jest kompletna we wszystkich aspektach nowoczesnego budownictwa z drewna.
Cieszy nas myśl, że możliwość znalezienia u nas odpowiedzi na każdą potrzebę jest konkretną korzyścią dla naszych klientów.
Wygoda jednej odpowiedzi na każde zapotrzebowanie dotyczące mocowania, uszczelnienia, ograniczenia hałasu, zabezpieczenia przed upadkiem, maszyn i urządzeń budowlanych: to wszystko zapewnia Rothoblaas.
 
Dowiedz się więcej o każdej grupie produktów!